Zakładanie własnego biznesu zawsze stanowi ważny krok w karierze przedsiębiorcy. Dlatego też dobrze jest odpowiednio się do tego przygotować i rozważyć różne opcje. Wśród tych, które wydają się atrakcyjne dla wielu, jest prowadzenie własnej spółki.
Jak założyć własną spółkę?
Choć zakładanie spółki wydaje się dobrym krokiem z perspektywy dalszych lat w biznesie, cały proces jest dosyć złożony. Najpierw należy zdecydować jakiego rodzaju spółkę ktoś pragnie prowadzić. Do wyboru są różne typy spółek, między innymi spółka jawna, komandytowa, czy też z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda opcja ma swoje wady i zalety i należy je dostosować do tego, jak ostatecznie ma wyglądać dana działalność, w jakiej branży będzie pracować i inne podobne kwestie. Jeżeli zaś chodzi o same formalności, to podstawową jest podpisanie umowy zawarcia spółki. Kolejnym krokiem jest zaś złożenie wniosku o wpis do KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego. Wszystkie dokumenty muszą być podpisane przez wspólników. Konieczne jest też dołączenie załączników. Koszty takiego przedsięwzięcia wynoszą zazwyczaj około 350 złotych. Dodatkowe opłaty i utrudnienia mogą pojawić się jednak gdy ktoś zakłada spółkę przez Internet.
Spółka przez Internet – co należy załatwić?
Każdą spółkę handlową można założyć w sposób klasyczny, poprzez wystąpienie z odpowiednimi wnioskami do urzędów. Jednakże coraz więcej osób jest zainteresowanych inną opcją. Opcją tą jest spółka przez Internet, czyli załatwienie wszystkie formalności bez niepotrzebnych wizyt w urzędach. Pozwala na to specjalny system S24 (eKRS), gdzie zalogować muszą się wszyscy wspólnicy, aby złożyć swoje podpisy na potrzebnej dokumentacji. Logowanie do systemu, a także składanie podpisów, wymaga posiadania profilu zaufanego. Jednakże jest to coś, co także można załatwić bez wychodzenia z domu, pod warunkiem że ma się konto w odpowiednim banku.
Spółka przez Internet to z całą pewnością dobry sposób na oszczędność czasu. Na oszczędność tą można jednak liczyć tylko jeżeli ktoś starannie zapozna się z wytycznymi, dotyczącymi zakładania spółek. Jeżeli formalności nie zostaną odpowiednio spełnione, zazwyczaj spółka przez Internet staje się projektem wymagającym więcej czasu niż typowe odwiedziny w urzędach i rozmowy z prawnikami. Wszelkiego rodzaju poprawki i odsyłanie wniosków może się odbywać drogą pocztową, co niepotrzebnie wydłuża cały proces. Dlatego też pomimo że spółka przez Internet jest opcją jak najbardziej dostępną, zawsze warto jest zastanowić się, czy będzie to odpowiedni wybór w danej sytuacji.