Zmora wszystkich świeżo upieczonych rodziców to kolka niemowlęca. Na jej temat można przeczytać wiele w internecie. Na forach internetowych rodzice dzielą się swoimi sposobami na kolkę, wzajemnie się wspierając. Co warto o niej wiedzieć? Kiedy może się pojawić i kiedy mija? Poniżej garść odpowiedzi i wskazówek.
Kiedy pojawia się kolka niemowlęca?
Czym jest kolka niemowlęca? To bóle brzuszka, które związane są z tym, że układ pokarmowy maluszka dojrzewa, rozwija się. Najczęściej pojawia się w drugim miesiącu życia. Zwykle młodsze dzieci nie cierpią jeszcze na kolkę. Po czym ją poznać? Dziecko ma twardy brzuszek, często jeszcze mocniej podkurcza nóżki niż zwykle, bardzo mocno płacze. Z reguły nawet noszenie na rękach nie przynosi ulgi, brzuszek wciąż boli.
Jak pomóc maluszkowi przy kolce?
Gdy pojawia się kolka, rodzice są mocno zestresowani, ponieważ dziecko wciąż płacze, jest trudno utulić je i zapewnić mu komfort. W tym czasie trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość i jak najbardziej wspierać swoje dziecko. Może pomóc bardzo delikatny masaż brzuszka, jednak trzeba wiedzieć, jak go wykonywać. Taki masaż pozwoli na przekierowanie gazów w jelitach w dół, dzięki czemu dziecko będzie mogło poczuć ulgę. Często ukojenie przynosi też ciepła kąpiel. Maluch potrzebuje wtedy dużo bliskości. To, co sprawdza się najlepiej, to po prostu tulenie, noszenie i kołysanie.
Co z apteki na kolkę?
Współcześnie odchodzi się od podawania dzieciom takich środków, które były popularne jeszcze kilka lat temu. Okazuje się, że napar z kopru włoskiego albo rumianku tak naprawdę może tylko zaostrzyć problem. Zaleca się podawanie dzieciom kropelek, które zawierają symetykon. Bez problemu uda się znaleźć takie środki w każdej aptece, z reguły nie są one na receptę. Trzeba podawać je regularnie, najlepiej przed każdym posiłkiem.
Dieta eliminacyjna u matki
Niektóre kobiety decydują się w tym czasie na tak zwaną dietę eliminacyjną. Na czym ona polega? To po prostu rezygnacja z przyjmowania pewnych pokarmów, które mogą wywoływać ból brzuszka u dziecka. Oczywiście chodzi o kobiety, które karmią malucha piersią. Rzeczywiście można spróbować diety eliminacyjnej. Zwykle na początku ogranicza się spożywanie produktów z białkiem krowim, czyli mleka, sera, śmietany. Niektóre kobiety rezygnują również z warzyw strączkowych. Nie jest udowodnione, czy to przynosi jakiś większy wpływ, ale warto spróbować. Poza tym trzeba trzymać się krzepiącej myśli, że kolka kiedyś minie. Kiedy? Wtedy, gdy układ pokarmowy maluszka będzie bardziej dojrzały. Zwykle jest to około 6-7. miesiąca życia.