Remont łazienki to zawsze jedna z bardziej uciążliwych sytuacji dla każdego z domowników. Zwyczajnie trudno funkcjonuje się bez łazienki na co dzień. Trochę inaczej jest wtedy, gdy nieruchomość, w której trwa remont, nie jest jeszcze zamieszkana. Wtedy prace mogą postępować bez takiego dużego pośpiechu. Jak wyremontować małą łazienkę w mieszkaniu, na przykład w kawalerce w bloku? Poniżej kilka podpowiedzi.
Dobra koncepcja to podstawa
Zanim rozpocznie się remont, wyburzone zostaną ściany czy wykute kafle, trzeba mieć zwyczajnie dobrą koncepcję tego, jak łazienka ma wyglądać po zakończeniu. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ w przypadku remontu łazienki wcześniej trzeba zamówić odpowiednie materiały budowlane i wykończeniowe. Na te ostatnie często trzeba czekać nawet kilka tygodni. Kafle mogą być sprowadzane spoza granic kraju, z manufaktur, które są gdzieś we Włoszech czy Hiszpanii. Wtedy czas oczekiwania to nawet kilka miesięcy. Koncepcja, a zatem pomysł na to, jak ma wyglądać łazienka, jest potrzebne również po to, by funkcjonalnie ją zaplanować. W malutkich łazienkach w bloku często trzeba zmieścić nie tylko sedes, umywalkę, prysznic lub wannę, ale też pralkę. Poza tym przyda się również miejsce na przechowywanie kosmetyków i chemii. Bez szafki łazienkowej trudno wyobrazić sobie wygodne funkcjonowanie.
Jasna czy ciemna łazienka?
Małe łazienki często są ślepe, a zatem nie posiadają okna. Pojawia się zatem dylemat, jak ją urządzić, aby wyglądała optycznie na większą. Wydaje się, że potrzeba optycznego powiększenia wnętrza to jedna z częstszych u inwestorów. Architekci wnętrz i projektanci podkreślają, że przestrzeń najlepiej powiększać poprzez zastosowanie jasnych kolorów na ścianach, a także luster. Gdy chce się zatem stworzyć klimatyczną łazienkę w ciemnych barwach, może nie udać się osiągnąć takiego efektu. Wszystko zależy jednak od tego, jakie wnętrza podobają się właścicielom. Ciemna łazienka, nawet jeżeli jest mała, może być przecież bardzo klimatyczna i nastrojowa. W takim miejscu sporo osób lubi urządzać sobie na przykład domowe SPA. Preferencje i gust to zatem drogowskaz.
Pralka w kuchni
Dla wielu osób prawdziwą bolączką jest to, że postawienie pralki w bardzo małej łazience sprawia, że brakuje miejsca na inne meble. Warto wiedzieć zatem o tym, że dosyć funkcjonalnym rozwiązaniem jest umiejscowienie pralki w kuchni. I chociaż to nie do końca zgodne z trendami, tak naprawdę na co dzień najbardziej liczy się funkcjonalność. Piękne wnętrza z katalogu to przecież wnętrza wystylizowane do zdjęć.