malzenska.pl

Blog poświęcony parentignowi, zdrowiu oraz domowi.

Czy ADHD jest dziedziczne
Zdrowie

Czy ADHD jest dziedziczne?

Niektóre osoby z ADHD słyszą często hasła w stylu: roztrzepany po tatusiu lub po mamusi. Często nasze zachowania związane z hiperaktywnością, czy impulsywnością są kojarzone z charakterem i usposobieniem. Nieco inaczej zaczynamy je postrzegać, gdy idziemy po diagnozę ADHD, która okazuje się twierdząca. Zaczynamy zauważać, że nasze zachowania mamy po rodzicach. Tym samym często zadajemy sobie pytanie, czy zatem ADHD jest dziedziczne? O tym będziemy mówić w poniższym artykule. 

Spostrzeżenia specjalistów na temat dziedziczności ADHD

Psychologowie i psychoterapeuci zauważają, że występuje związek między dziedzicznym występowaniem ADHD: W moim gabinecie często mam do czynienia z pacjentami, którzy po wywiadzie rozpoznawczym stwierdzają, że ich rodzice także są osobami ze zdiagnozowanym ADHD — twierdzi Robert Pinkert z poradni zdrowia psychicznego online,  Psychologwnecie.pl: ADHD jest jednym z zaburzeń, w którego leczeniu specjalizują się osoby zatrudnione w ośrodku. 

Co badania mówią na temat dziedziczności ADHD?

Było prowadzonych wiele badań, które dotyczyły ewentualnego potwierdzenia czynnika dziedziczenia w przypadku powstawania ADHD. Mimo że wiele danych wskazuje, że w powstawaniu ADHD bierze udział czynnik genetyczny, to są też badania, które raczej przeczą prawdziwości tej hipotezy. 

Geny odgrywają istotną rolę w powstawaniu ADHD

Mimo że nie da się wskazać dokładnego mechanizmu i konkretnych genów, które decydują o powstawaniu ADHD u przedstawicieli kolejnych pokoleń, to jednak gołym okiem widać, że to zaburzenie jest rodzinne. 

Często, gdy matka lub ojciec mają ADHD, ich dzieci również wykazują liczne cechy Zespołu Nadpobudliwości Psychoruchowej z Zaburzeniami Uwagi — niektóre badania dowodzą, że dziedziczenie ADHD występuje z częstotliwością 70-80%. 

Geny odpowiedzialne za regulację poziomu dopaminy

Wiele badań próbowało znaleźć konkretne geny, które biorą udział w powstawaniu ADHD. Niektóre z nich wskazywały na duży udział genu receptora dopaminergicznego D4. Niestety ostatecznie nikomu dotąd nie udało się jednoznacznie dowieść, że faktycznie właśnie ten gen uczestniczy w procesie dziedziczenia ADHD. 

Ekspozycja na czynniki szkodliwe w okresie prenatalnym

Mówi się, że genetyka odgrywa ważną rolę, ale występuje tu też istotny czynnik prowadzący do wystąpienia ADHD — określa się go jako korelację między predyspozycjami genetycznymi a czynnikami takimi jak np. prenatalna ekspozycja na toksyny. Tu także badania są w toku. Nadal nie ma jednoznacznych wniosków płynących z badań. 

Dziedziczność ADHD – podsumowanie

Jak widzisz, jeśli któreś z Twoich rodziców lub ich rodzeństwo ma ADHD, istnieje spora szansa, że to zaburzenie dotyczy również Ciebie. Mimo wszystko nie ma powodu do smutku. Dzisiejszy poziom medycyny pozwala nam podejmować działania, które skutecznie minimalizuje negatywny wpływ ADHD na codzienne życie. 

Artykuł sponsorowany