Dowiedziono przez lekarzy i specjalistów, że to, co jemy wpływa na rozwój choroby nowotworowej w ciele człowieka. Dieta przeciwnowotworowa skupia się na dostarczaniu osłabionemu organizmowi produktów oraz witamin, które posiadają tzw. składniki antyrakowe. Znajdują się one przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach. Co jednak dokładnie trzeba jeść, by spowolnić rozwój choroby nowotworowej?
Dlaczego dieta przeciwnowotworowa jest taka ważna?
Dzięki licznym badaniom udowodniono, że złe nawyki żywieniowe w znacznym stopniu wpływają na rozwój nowotworu w organizmie człowieka. Pokazuje to jak bardzo ważne jest to czym się posilamy na co dzień. Istnieją jednak sprawdzone diety, które minimalizują ryzyko zachorowania na raka. Tzw. produkty antyrakowe to przede wszystkim: czosnek, owoce cytrusowe, cebula, pomidory, gorzka czekolada, zielona herbata, kurkuma, winogron oraz tłuszcze omega-3.
Przy tym należy pamiętać o wcześniej wspomnianych warzywach i owocach, które są podstawą w tej diecie. Lekarze zalecają spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie, jednak można to nawet zwiększyć. Takie produkty spożywcze zawierają dużo błonnika, co stanowi małą przeszkodę, jeśli chodzi o ciągłe spożywanie owoców i warzyw, dlatego najlepiej jest stosować proporcje podczas jedzenia. Składa się na nią trzy porcje warzyw oraz dwie porcje owoców dziennie.
Cechy diety przeciwnowotworowej
Pierwszą cechą takowej diety jest zróżnicowanie swoich posiłków w dostarczane związki przeciwnowotworowe. Dieta antyrakowa skupia się na symbiozie wielu produktów ze sobą, dostarczając organizmowi najpotrzebniejszych składników. Przy tym trzeba również pamiętać o regularności spożywanych posiłków i umiarze w tym wszystkim. Racjonalna dieta łączy się z tym, by móc ciągle dostarczać organizmowi najpotrzebniejszych składników antyrakowych. Dieta powinna stanowić naszą prozaiczną codzienność, ponieważ to właśnie regularność wpłynie na widoczność efektów i poprawę zdrowia. Odpowiednia dieta działa również przeciwstarzeniowo na nasze ciało oraz organy wewnętrzne, co pomoże uniknąć zachorowania na inne choroby, którymi jesteśmy narażeni w podeszłym wieku.
Warto przy tym kierować się sezonowością w dostępie do produktów spożywczych. Łączy się z tym, że poza sezonem, te owoce i warzywa, które są dostępne w sklepach i na targach nie wyrastają w naturalny sposób. Stosuje się na nich środki chemiczne, które nie wpływają w pozytywny sposób na niczyje zdrowie. Z tego powodu należy jadać takie owoce i warzywa, które w tym sezonie są dostępne.